TÜM KATEGORİLER

Bireysel ve Kurumsal Üyelik Arasındaki Farklar

Bireysel Üyeler

Eğer ticaret yapma yetkiniz yoksa, yani bir Vergi Levhasına sahip değilseniz Bireysel Üye olarak adlandırılırsınız.

Sistemden ürün satın alabilir.

Aşağıda belirtilen şartlar dahilinde sisteme ürün ekleyerek satış yapabilirler.

Türk Ticaret Hukukuna göre şahısların yaptıkları satışlarda, vuku bulan eylem ticarete dönüşmediyse fatura kesme zorunluluğu yoktur. Kanunlarda bireysel satışların ne zaman ticarete dönüştüğü ile ilgili kesin bir yargı yoktur. Bu konu işin ticarete dönüştürülmesi olarak belirlenmiştir.

Ayrıca Bireysel Üyelerin yaptıkları alışverişlerde KitapSeyleri.com tarafından kesilecek fatura bir gün içerisinde 50 (elli) TL'dan az ise fatura Gelirler İdaresi adına kesilir ve şahıslara gönderilmez. Bu 50 (elli) TL satış yapılan ürünün fiyatı değil,KitapSeyleri.com tarafından satıcının elde ettiği kazanç üzerinden kesinti yaptığı komisyon için bir sınırlamadır.

Örnek olarak: Ticari bir kimliği olmayan Ayşe Hanım sisteme 80 TL'lik bir ürün ekledi. Ve bu ürün satıldı. KitapSeyleri.com'un o ürün için koyduğu komisyon oranı %10 olsun. KitapSeyleri.com'un keseceği fatura 80 TL'nin %10'u olan 8 TL'dir. Bu rakam 50 TL'nin altında olduğu için KitapSeyleri.com bu faturayı Ayşe Hanımın adına değil, Gelirler İdaresi adına keser ve şahısa gönderim yapmaz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, her halukarda fatura kesilir ama ticari olmayan kişilerin (Bireysel Üyelerin) bir gün içinde yaptığı 50 TL'nin altındaki kesilen komisyonlarının faturası Gelirler İdaresi adına düzenlenir ve şahsa fatura gönderimi yapılmaz. 

 

Kurumsal Üyeler

Türk Ticaret Hukukuna göre ticaret yapma yetkisi olan Şahıs, Anonim Şirketi. Limited Şirketi. vb. işletmeler Kurumsal Üye olarak adlandırılır.

Bu üyelerimiz;

Sistemden ürün satın alabilir.

Sisteme ürün ekleyerek satış yapabilirler.

Sattıkları her ürün için fatura kesmek zorundadırlar.

Gönderimini yaptıkları ürünleri faturalı olarak sevk etmek zorundadırlar.

Adlarına, KitapSeyleri.com tarafından sattıkları ürünlerin kazancından kesilen komisyon kadar fatura düzenlenir. 

Satış yapacakları ürünlerin sayıları ile ilgili bir kısıtlama yoktur.

 

 

© Telif Hakkı 2015-2016 Kitap Şeyleri
Gizlilik Politikamız | İçerik Politikası
 
Alışveriş Sepetiniz
Sepetinizde henüz ürün bulunmuyor.
Toplam (Kdv Dahil)
00.00 TL.